Із липня 2019 року знизять ціни на понад 400 лікарських засобів

Із липня 2019 року Уряд удосконалює регулювання цін на весь перелік ліків, що є в Національному переліку основних лікарських засобів, при їх закупівлі для медичних закладів за бюджетні кошти. Про це йдеться на офіційному сайті Держпродспоживслужби.

Національний перелік лікарських засобів нараховує 427 препаратів з доведеною ефективністю. Близько 60 з них популярні ліки, якими найчастіше користуються українці. У грошовому вимірі препарати становлять майже 80% від загального обсягу закупівель у регіонах.

Державне регулювання відбуватиметься шляхом встановлення Міністерством охорони здоров’я України граничних оптово-відпускних цін на основі цін на лікарські засоби,які  зареєстровані в Польщі, Словаччині, Чехії, Латвії та Угорщині. Отже, ціни на препарати з Нацпереліку мають бути не вищими, ніж вартість у п’яти сусідніх (референтних) країнах. Обмеження кошторису застосовуватиметься для лікарських засобів, ціна яких в Україні вища, ніж в референтних країнах, а також якщо обсяг продажів за рік становить більше п’яти млн грн.

За попередніми підрахунками запровадження державного регулювання цін на популярні препарати допоможе заощадити близько 214 млн грн. За ці кошти медзаклади зможуть придбати додаткову кількість ліків для безоплатного лікування пацієнтів в стаціонарі.

Для роздрібної торгівлі ліками з Нацпереліку Міністерство охорони здоров’я України також вводить цінове регулювання, але через механізм регресивних націнок. Так, що дорожча буде вартість препарату, то менший відсоток надбавки зможе встановити на нього аптека. Якщо вартість препарату до 100 грн, максимальна торговеьна надбавка становитиме 25%. За умови вартості упаковки препарату від 100 до 500 грн – надбавка на рівні 20%. Від 500 до 1000 – 15%. Понад 1000 грн за упаковку лікарського засобу – максимальна торговельна надбавка має не перевищувати 10%.

Уже два роки діє Урядова програма «Доступні ліки», завдяки якій пацієнти, що мають хронічні серцево-судинні захворювання, діабет 2 типу та бронхіальну астму, отримують ефективні лікарські засоби за рецептом безоплатно або з незначною доплатою та отримують медичні послуги. За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, за цей час пацієнти, що мають серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму чи діабет 2 типу, отримали ліки за 35 млн рецептами на суму понад 1,8 млрд грн. Зараз у програмі є 258 препаратів, 64 з них можна отримати повністю безкоштовно.