ІСТОРИЧНА ДОВІДКА З ОРГАНІЗАЦІЇ ТА РОЗВИТКУ ЧЕРКАСЬКОГО ПОЛОГОВОГО БУДИНКУ
(складена на підставі архівних даних і спогадів медпрацівників)
Задовго до Жовтневої революції (дату встановити не вдалося) будівля пологового будинку будувалася під єврейську лікарню на засоби общини. Лікарня була розрахована на 25 ліжок.
З 1920 по 1923 рік в цій будівлі розміщувалася інфекційна лікарня, з 1923 року – терапевтична лікарня.
В 1927 році, після добудови обох крил будівлі, додатково до терапевтичних ліжок були розгорнуті акушерські та гінекологічні ліжка загальною кількістю 35 ліжок.
Лікарські кадри складали: головний лікар, два ординатори та один інтерн.
В 1935 році терапевтичне відділення було виведено, а пологовий будинок розширений до 55 ліжок. З цього часу він називався другою акушерсько-гінекологічною лікарнею.
В 1923 році на засоби від абортів частково надбудований другий поверх і пологовий будинок був розширений до 80 ліжок. Таким він залишався до 1941 року.
Перший головний лікар пологового будинку – Гольдман Володимир Ісаакович (він же був головним лікарем єврейської лікарні).
З 1925 по 1941 рік головним лікарем був Лехтман Михайло Наумович. В 1940 році він захистив дисертацію та отримав ступінь кандидата медичних наук.
В 1939-1940 рр. за показниками роботи пологовий будинок завоював Республіканський перехідний прапор, а головному лікарю Лехману М.Н. присвоєно звання Заслуженого лікаря Республіки.
В період тимчасової окупації з 1941 по 1944 роки в одному крилі будівлі розміщувалася казарма, а в іншому – стайня, пологовий будинок знаходився в будинку на розі вулиць Шевченка та Кагановича.
З 1944 року, після звільнення м. Черкаси, пологовий будинок розміщувався в будівлі на розі вулиць Шевченка та Котовського (17 пологових ліжок і 8 гінекологічних), де зараз розміщується онкостаціонар, а в основній будівлі пологового будинку був військовий госпіталь.
За період 1944-1946 рр. в пологовому будинку змінилося сім головних лікарів: Коваленко, Гапіро, Бондаренко, Белавін, Меркулов, Нікітіна, Овруцький. Окрім Овруцького, всі вони були за фахом хірургами, Овруцький же – акушер-гінеколог (він раптово помер після проведеної ним складної операції).
В 1945 році пологовий будинок (15 ліжок) переведений в свою основну будівлю, де розміщувалася хірургічна лікарня на 45 ліжок. В листопаді 1948 року хірургічну лікарню було переведено, а будівля повністю передано пологовому будинку.
За час війни будівля була дуже зруйнована. В ній не діяв водопровід, каналізація, вікна за відсутністю скла закладені трохи не повністю цеглиною, устаткування, інструментарій, твердий інвентар (дуже мізерний), м’якого інвентаря та посуду майже не було. До 1947 року породіллі поступали на пологи зі своїми матрацами, подушками, білизною та посудом. Палат новонароджених не було, діти лежали з матерями разом. На пологове та гінекологічне відділення цілодобово чергували одна акушерка та одна санітарка. Чергових лікарів не було.
З 1947 року головний лікар пологового будинку – Уманський Г.М. Стаціонар трохи поповнився твердим і м’яким інвентарем.
З 1948 року почали проводити планові операції з оздоровлення населення.
З січня 1949 року по лютий 1955 року головний лікар пологового будинку – заслужений лікар Республіки Василенко А.М. В 1949 роки проведений великий ремонт будівлі, відновлений водопровід, каналізація, засклені вікна, проведено значне поповнення стаціонару твердим і м’яким інструментарієм, введено цілодобове чергування лікарів.
З 1950 року, згідно ухвали Уряду, відбулося злиття пологових будинків з жіночими консультаціями в родоз’єднання. До цього жіноча консультація була самостійною лікпрофустановою в з’єднанні з дитячою консультацією.
З 1928 року по 1948 рік (виключаючи роки тимчасової окупації) жіночо-дитяча консультація розміщувалася в будівлі нині діючої дитячої лікарні по вул. Свердлова (вулиця Байди-Вишневецького).
З 1949 року й дотепер жіноча консультація розміщується по вул. Урицького №36. Вона повністю входить в родоз’єднання та є його поліклінічним відділенням.
З 1950 року пологовий будинок розгорнутий на 80 ліжок: 55 акушерських і 25 гінекологічних.
З лютого по травень 1955 року головний лікар – Дяченко А.Я.
З травня 1955 року головний лікар – Лабутина О.В. З 1956 року рішенням Черкаського облвиконкому пологовий будинок розширений до 100 ліжок: 60 акушерських і 40 гінекологічних.
З 06.05.1998 року дотепер – головний лікар Зеленько Володимир Миколайович.
З 07.12.2011 року на підставі рішення Черкаської міської ради від 11.08.2011 року № 3-13 Черкаський пологовий будинок № 2 реорганізований шляхом приєднання до Черкаського пологового будинку № 1 (наказ по Черкаському пологовому будинку № 1 від 07.12.2011 року № 171-к).
З 17.01.2012 року на підставі рішення Черкаської міської ради від 24.11.2011 року № 3-363 Черкаський пологовий будинок № 1 перейменовано на комунальний заклад «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» (наказ по Черкаському пологовому будинку № 1 від 02.02.2012 року № 49).
На виконання рішення Черкаської міської Ради від 24.11.11 року №3-363 та в зв’язку з отриманням свідоцтва про державну реєстрацію, з 17 січня 2012 року був створений КЗ «Черкаський міський пологовий будинок "Центр матері та дитини" – це заклад охорони материнства та дитинства, що забезпечує невідкладну кваліфікаційну спеціалізовану стаціонарну та поліклінічну медичну допомогу населенню міста Черкаси, області, прилягаючим до міста населених пунктів. Забезпечує надання медичної допомоги вагітним, породіллям та новонародженим, надання планової гінекологічної допомоги та проведення профілактичних заходів, направлених на психопрофілактичну підготовку вагітних до пологів.
Комунальний заклад „Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини” Черкаської обласної ради побудований за типовим проектом та введений в експлуатацію у 1980 році. Прилегла територія добре озеленена, відповідає санітарним нормам і використовується для прогулянок дітей – вихованців Будинку дитини.
Основною метою діяльності Будинку дитини є забезпечення належних умов для проживання, навчання, виховання, медичної та соціальної реабілітації, надання медичної допомоги вихованцям з вадами фізичного та розумового розвитку, а також з органічним ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки віком від народження до чотирьох років і підготовки їх до життя в суспільстві.
Відповідно до покладених завдань Будинок дитини здійснює наступну діяльність:
- медико-соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- консультативну допомогу, стаціонарне лікування на базі закріплених лікувально-профілактичних закладів охорони здоров’я, щорічне літнє оздоровлення тощо;
- забезпечує вихованців житлом з усіма комунально-побутовими зручностями, одягом, взуттям, постільною білизною, м’яким і твердим інвентарем та столовим посудом;
- надає раціональне харчування, в тому числі дієтичне, з урахуванням віку і стану здоров’я вихованців, що проживають у Будинку дитини у межах натуральних норм харчування;
- забезпечує засобами медичної корекції слуху та зору, протезно-ортопедичними виробами, немоторизованими засобами пересування (інвалідними колясками), медикаментами відповідно до запланованих реабілітаційних заходів ІПР;
- забезпечує спортивним інвентарем для проведення оздоровчо-спортивної корекції дітей з фізичними вадами;
- забезпечує умови для проведення заходів культурно-масової роботи;
- розробляє заходи для поліпшення благоустрою Будинку дитини, додержання санітарно-епідеміологічного режиму.
Будинок дитини має 7 груп, в т.ч. 2 – для дітей від 1міс до 1 року, 4 – для дітей від 1 року до 4-х років, 1 – для дітей з інвалідністю з важкою патологією центральної нервової системи; приймально-карантинну групу на 8 ліжок, 1 ізолятор на 6 ліжок, лікувально-реабілітаційні кабінети – фізіотерапевтичний, маніпуляційний, кабінет щеплень, масажу, ЛФК, 3 – логопедичні, кабінет Монтессорі, сенсорну кімнату, арт-студія, кабінет психолога.
Штати працівників Будинку дитини та їх укомплектування
№ | Працівники | Штати | Зайнято |
---|---|---|---|
1 | Лікарі | 12 | 12 |
2 | Середній медперсонал | 92,5 | 92,5 |
3 | Молодший персонал | 68 | 68 |
4 | Педагогічний персонал | 30 | 30 |
5 | Адміністративно-господарський персонал | 35 | 35 |
6 | Всього | 237,5 | 237,5 |
Навчально-виховний процес у Будинку дитини здійснюється на основі особистісно-орієнтованого підходу до кожної дитини з урахуванням рівня нервово-психічного розвитку вихованців, стану їх здоров’я та сучасної концепції виховання і розвитку дитини.
На базі КЗ «Обласний спеціалізований Будинок дитини» ЧОР 01.09.2014 року відкрито Центр реабілітації.
З листопада 2016 року ліжковий фонд центру налічує 30 ліжок (10 денного та 20 цілодобового перебування).
Основним завданням Центру є: проведення комплексної медичної та психолого-педагогічної реабілітації дітей міста та області, а також вихованців Будинку дитини з органічним ураженням центральної та периферійної нервової системи, групи ризику до розвитку ДЦП, генетичною патологією, порушенням функції опорно-рухового апарату, аутизмом.
У Центрі реабілітації забезпечується висококваліфікована медична та психолого-педагогічна допомога реабілітаційного профілю та догляд за дітьми (в умовах денного стаціонару та цілодобового перебування з батьками та без них) відповідно до їх віку, та важкості стану, з використанням відповідних методик: ЛФК, масажу, медикаментозної терапії, фізіотерапії, логопедичної корекціі, кондуктивної педагогіки, гідрокінезотерапії, ерготерапії.
У Центрі реабілітації працюють лікарі: невролог, ортопед, психіатр, педіатр.
Психолого-педагогічну допомогу надають: логопеди, психолог, дефектолог.
Наш офіційний сайт: https://chobdz.lic.org.ua
Реформування, напрямки діяльності, основне завдання закладу, нововведення, визначні події
Пологовий будинок База 1 (Чехова) – 50 років.
Пологовий будинок База 2 (30 років Перемоги) – 30 років.
З 17.01.2012 року на підставі рішення Черкаської міської ради від 24.11.2011 року № 3-363 Черкаський пологовий будинок № 1 перейменовано на комунальний заклад «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» (наказ по Черкаському пологовому будинку № 1 від 02.02.2012 року № 49 ).
КЗ «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» надає акушерсько-гінекологічну та неонатологічну допомогу жіночому населенню м. Черкаси.
КЗ «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» ЧМР має вищу акредитаційну категорію лікувального закладу ІІ рівня надання медичної допомоги. Також бере участь в проекті ЮНІСЄФ «Здорова мати - здорова дитина» та набув почесного статусу «Лікарня доброзичлива до дитини». Те, що фаховий рівень закладу дійсно високий, засвідчує особлива нагорода – Золота дошка всесвітньої організації ЮНІСЄФ.
Присвоєно статус «Лікарня, доброзичлива до дитини»:
29.05.2002 - 31.05.2002
Підтвердженно статус:
25.04.2005 - 26.04.2005;
22.04.2008 - 23.04.2008;
16.03.2011.
Керівник Закладу
Зеленько Володимир Миколайович – головний лікар
Народився 7 вересня 1954 року в с. Степанки, Черкаського району, Черкаської області.
В 1972 році був призваний до лав Радянської Армії.
З 1975 року навчався в Одеському медичному інституті ім. Пирогова, який успішно закінчив в 1981 році за спеціальністю «Лікувальна справа».
З 1981 року по 1982 рік був зарахований лікарем-інтерном за спеціальністю «Акушерство та гінекологія» до Олександріївської ЦРЛ.
Влітку 1982 року був направлений до Бобринецької ЦРЛ на посаду лікаря-акушера-гінеколога, а з 11.10.1984 року по 26.05.1986 року був призначений на посаду завідуючого акушерсько-гінекологічним відділенням.
У 1986 році працював лікарем-акушером-гінекологом у шпиталі Збройних сил Радянської армії в Німеччині, а згодом був переведений на посаду завідуючого пологовим відділенням, де пропрацював до 27.05.1989 року.
З 20.07.1989 року по 01.09.1991 року працював у Бобринецькій ЦРЛ.
З 02.09.1991 року прийнятий по переведенню до Черкаського пологового будинку № 2 на посаду лікаря-акушера-гінеколога акушерського відділення. З 15.01.1997 року переведений на посаду завідуючого акушерським відділенням ЧПБ № 2.
З 06.05.1998 року призначений на посаду головного лікаря Черкаського пологового будинку № 1, а з 17.01.2012 року розпорядженням Черкаської міської ради призначений головним лікарем-директором КЗ «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини», де працює дотепер.