Ні – наркоманії та наркобізнесу

Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їхнім незаконним обігом відзначають щорічно у світі 26 червня. Цей день запровадили 26 червня 1987 року на Асамблеї ООН. Задовго до цієї дати, у лютому 1909 року, Шанхайська опіумна комісія у складі 13 країн намагалася знайти шляхи обмеження ввезення наркотиків з азійських країн.

За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності у світі майже 250 мільйонів осіб у віці від 15-64 років щонайменше один раз вживали наркотики. Кількість осіб, яких класифікують як наркозалежні щорічно зростає у пропорції до загальної кількості населення планети. Зараз у світі нараховують 29 мільйонів наркозалежних, серед них – близько 12 мільйонів людей вживають наркотики ін'єкційно (14 % з цієї кількості є носіями ВІЛ).

 За інформацією МОЗ України 346 тисяч осіб вживали ін'єкційні наркотики в Україні станом на 2018 рік. Проте з урахуванням поширення нових форм наркотичних речовин кількість наркозалежних значно більша.

Наркоманія – хворобливий потяг або пристрасть до наркотичних речовин, які вживають різними способами для того, щоб домогтися одурманюючого стану або зняти біль. Є дві форми залежності – психічна та фізична. Людина, що вживає наркотики, стає нездатною до звичайних справ і обов’язків. Вона може гірше стежити за собою, мати поганий (чи навпаки надмірний апетит), не спати ночами, або спати вдень, пропадати поза домом. А розпитування про це роблять її дратівливою.

Уживання наркотиків, насамперед, негативно впливає на здоров'я людей, сприяє розвитку соматичних і психічних захворювань нерідко є однією з причин збільшення кількості смертей та інвалідизації населення. Швидкість створення нових видів наркотичних речовин значно випереджає винахід методів їх виявлення. Лише нещодавно почали з’являтись тести на виявлення так званих «спайсів».

«Спайси» та «солі» належать до нових видів наркотиків, які останнім часом постійно надходять в Україну, розповсюджуються поштою, а безпосередня торгівля ведеться через мережу інтернет, головними користувачами яких є молодь та підлітки віком 14-25 років. Ці наркотичні речовини є «справжніми вбивцями» для молодого організму, особливо «солі». Якщо «спайси» викликають порушення психіки, які ще мають спочатку зворотну дію, то «солі» швидко спричиняють звикання, призводять до незворотної руйнації організму.

Головна небезпека полягає в тому, що синтетичні наркотичні речовини, на відміну від рослинних, таких як опіати, кокаїн, марихуана в організмі не метаболізуються, тобто не руйнуються і занадто повільно виводяться. Коли дія синтетичної наркотичної речовини закінчується, людині стає страшно, з’являється бажання кудись бігти в пошуках нової дози наркотичної речовини. У періоди вживання «солі» можлива поява різноманітних галюцинацій.

Позбутися наркозалежності реально, хоча в більшості випадків ця людина не визнає проблему. Розмовляти на тему реабілітації краще тоді, коли наркозалежний перебуває в хорошому настрої і фізично нормально почувається. Обов’язково зверніться за допомогою в реабілітаційний центр. Не сподівайтеся, що особа сама спробує кинути наркотики – це лише втрата часу.