Обережно, правець!

       За даними Міністерства охорони здоров’я України, захворювання на правець реєструються практично щорічно.

       Правець – це гостре інфекційне захворювання, що вражає нервову систему й проявляється сильними судомами. У важких випадках хворий вигинається дугою, спираючись на п’яти й потилицю.

       Інфікуватися правцем можна при потраплянні бруду в рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками  деревини, адже спори бактерій живуть у грунті й кишковому тракті тварин.  Від людини до людини це захворювання не передається.

               Основні симптоми правця:

  • спазми м’язів обличчя, зокрема – стиснення щелеп, «витріщання» очей;
  • м’язові спазми (часто в шлунку);
  • судоми м’язів спини, болісна напруга у всьому тілі;
  • проблеми з ковтанням; неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм); ускладнення дихання;
  • головний біль;
  • лихоманка та надмірне потовиділення;
  • зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;
  • ламкість кісток.

       Якщо негайно не розпочати лікування, може наступити летальний випадок! Правець може спричиняти й важкі ускладнення – асфіксію та зупинку серця. За даними Міністерства охорони здоров’я, від важких форм цього захворювання смертність сягає понад 50%.

               Як захиститися від захворювання?

       Захиститися від цієї хвороби можна лише вакцинацією. Дітям слід отримати щеплення у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Дорослим потрібно поновлювати щеплення від правця кожні 10 років.

       Якщо людина травмувалася чи отримала поранення, вона може почуватися безпечно лише за умови, що від моменту проведення останнього щеплення минуло 5 років. Якщо ж більше, то для того, щоб не допустити розвиток правця, треба провести екстрену профілактику. У центрах первинної медико-санітарної допомоги області є достатньо вакцини від правця (вакцинують одночасно від правця й дифтерії). Вакцина безкоштовна. Щоб вакцинуватися, необхідно звернутися до сімейного лікаря, який і скерує вас у пункт щеплень.

 

Прес-служба УОЗ ОДА