Перевірте себе на вірусні гепатити: більшість людей не знають про свою хворобу

28 липня світова спільнота відзначає День боротьби з гепатитами, який був започаткований Міжнародним альянсом боротьби з гепатитами в 2008 році.

Основна мета проведення Дня боротьби з гепатитами – привернути увагу людства до проблеми вірусних та  інших захворювань печінки, формування прихильності до здорового способу життя, запобігання виникненню гепатитів, контроль над захворюваністю, підвищення обізнаності населення про вірусні гепатити.

Захворюваність на гепатити зростає

Гепатити – це група гострих і хронічних запальних захворювань печінки різної етіології.

Захворюваність на гепатити (особливо вірусні) з кожним роком неухильно зростає. Так, за даними ВООЗ, кількість хворих на хронічну форму вірусних гепатитів B та C складає 325 млн. людей у всьому світі, щороку від них помирає 1,4 млн. людей.

За рівнем смертності ця інфекційна хвороба стоїть на другому місці після туберкульозу, а кількість людей, інфікованих гепатитом, у 9 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих.

Гепатити піддаються профілактиці та лікуванню, проте понад 80% людей у світі, хворих на гепатит, не мають доступу до засобів профілактики, тестування і лікування.

Проблема гепатитів не обійшла і Черкаську область. За статистичними даними,  за 6 місяців поточного року зареєстровано 100 випадків гострих захворювань на вірусні гепатити, у т. ч. вірусного гепатиту А - 21 випадок, вірусного гепатиту В - 5 випадків, вірусного гепатиту С - 7 випадків та 66 випадків хронічних вірусних гепатитів типу В і С. Найбільше занепокоєння викликає реєстрація 8 гострих захворювань і одного хронічного на вірусні гепатити серед дітей від 0 до 17 років.

Чому виникає гепатит?

Причинами та чинниками розвитку гепатитів є:

  1. Віруси – одна з найпоширеніших причин розвитку гепатиту. На сьогодні ідентифіковані декілька типів вірусів гепатиту (A, B, C, D, E, F і G).
  2. Алкоголь. Алкогольний гепатит розвивається внаслідок надмірного вживання спиртних напоїв, яке призводить до запального процесу в печінці з подальшою загибеллю печінкових клітин і заміщенням їх жировою тканиною.
  3. Деякі медикаменти (нестероїдні протизапальні засоби, антибіотики, сульфаніламіди та ін.) мають виражену гепатотоксичність.
  4. Застій жовчі сприяє розвитку холестатичного гепатиту.

Усі вірусні гепатити поділяються на дві групи – з ентеральним і парентеральним механізмом зараження. До першої групи належать гепатити А і Е, інфікуватись якими можна при вживанні забрудненої води,  продуктів харчування, через брудні руки.

До другої групи належать гепатити B, C, D, які передаються наступними шляхами: статевим, трансплацентарним (від матері до плоду), побутовим (через приладдя для гоління, зубні щітки), при лікувально-діагностичних маніпуляціях забрудненим медичним інструментарієм (ін’єкції, операції, переливання  крові), при  проведенні нестерильним інструментом косметологічних і перукарських процедур (манікюр, татуаж, пірсинг), а також при використанні однієї голки різними людьми при вживанні ін’єкційних наркотиків.

Гепатити: симптоми захворювань

Симптоми гепатитів різноманітні залежно від їх виду і ступеня ураження печінкової тканини. Легкі форми гострого гепатиту часто протікають безсимптомно, нерідко переходять у хронічну форму, якщо хвороба не виявлена. При тяжкому перебігу симптоматика виражена яскраво, іноді наростає швидко і поєднується з лихоманкою, загальною інтоксикацією і токсичними ураженнями органів і систем.

Найбільш поширеним симптомом гострих і хронічних форм гепатиту є жовтушність шкіри та склер. У той же час хвороба може протікати і без жовтяниці. При гепатитах сеча змінює колір на темний, а кал – втрачає колір і стає білувато-глинистого відтінку. Нерідко гепатити супроводжуються шкірним свербежем, появою на шкірі висипу. Інфіковані скаржаться на слабкість, розлад сну, підвищену стомлюваність, больовий синдром у правому підребер’ї, що посилюється при фізичних навантаженнях, розлади з боку шлунково-кишкового тракту - нудота, блювота, метеоризм, зниження апетиту, пронос, закреп. Якщо не лікуватись, хвороба може перейти у хронічну форму. Віруси  руйнують печінкову тканину, викликаючи  дискінезію  жовчовивідних шляхів, цироз печінки, рак печінки. При цьому якість життя пацієнтів погіршується, а ускладнення нерідко призводять до летальних випадків.

Як захиститися від гепатиту

Профілактика вірусних гепатитів складається з комплексу заходів, які поєднують у собі виявлення джерел інфекції, шляхів і чинників  її передачі, вразливого до інфекції населення. Не варто залишати без уваги групи підвищеного ризику зараження серед певних категорій населення:

  • для гепатитів А і Е, які передаються  ентерально, до групи ризику входять: дитячі дошкільні і шкільні  колективи, де у дітей відсутні в повній мірі  гігієнічні  навички, працівники комунальних служб, які займаються ремонтом водоочисних і каналізаційних  споруд;
  • для гепатитів В, С і D, які передаються парентерально, до групи ризику входять: діти, які народилися від матерів, хворих на хронічну форму вірусного гепатиту; наркомани; жінки і чоловіки, які надають сексуальні послуги, ув’язнені; особи, що страждають на хронічні гематологічні захворювання, яким показані повторні переливання крові і її препаратів; персонал медичних установ, що мають контакт із кров’ю; перукарі; масажисти; працівники салонів, де проводять татуювання і пірсинги.

Для усіх типів вірусного гепатиту існують певні правила, дотримання яких допоможе уникнути інфікування і розвитку захворювань:

  • обов’язкове дотримування правил гігієни – миття рук після кожного відвідування туалету, після приходу з вулиці і перед їдою; підтримування чистоти у приміщеннях; формування гігієнічних навичок у дітей;
  • заборона  вживання некип’яченої  води з незнайомих джерел, ретельне миття овочів і фруктів перед вживанням; дотримання правил готування їжі;
  • уникнення контактів із кров’ю інфікованої людини (індивідуальними мають бути манікюрні ножиці, приладдя для гоління, зубні щітки тощо), при проведенні медичних маніпуляцій обов’язковим є використання одноразових шприців і систем.

Вберегтися від гепатиту можна завдяки вакцинації

Крім того, найбільш ефективним засобом захисту від зараження на вірусний гепатит В є вакцинація, яка внесена до Календаря профілактичних щеплень. Згідно з рекомендаціями, щеплення від вірусного гепатиту В проводяться малюкам у першу добу життя, потім – у 2 і 6 місяців шляхом внутрішньом’язової  ін’єкції вакциною для профілактики вірусного гепатиту В. Триразове введення вакцини дає практично пожиттєвий імунітет.

Для дітей щеплення безкоштовне. Для дорослих щеплення для профілактики вірусного гепатиту В є рекомендованим, воно передбачає триразове введення за схемами, передбаченими інструкціями із застосування вакцини.

Цього року в Черкаській області є можливість провести щеплення від вірусного гепатиту В дорослим безкоштовно, за рахунок вакцини, яка надійшла з Державного бюджету. Рекомендовані щеплення особам із «груп ризику» - медикам, студентам медичних навчальних закладів, військовим, перукарям, пацієнтам, які  перебувають на гемодіалізі, які потребують переливання крові та мають новоутворення, особам, які потребують планових оперативних втручань, трансплантації та іншим верствам населення, які контактують із кров’ю.

Наразі існує рекомендована вакцина для профілактики вірусного гепатиту А та комбінована вакцина для профілактики вірусного гепатиту А і В. Рекомендації та організацію проведення щеплень нададуть лікарі загальної практики сімейної медицини або лікарі-педіатри, з якими укладено декларації на надання медичних послуг.

«Береженого Бог береже, а щепленого від вірусного гепатиту береже вакцина».

Радимо пройти тестування

Часто люди, не зважаючи на погане самопочуття, не звертаються до медичних закладів, займаються самолікуванням або вживають лікарські засоби, які посилюють негативні наслідки вірусних гепатитів. Пізнє звернення за медичною допомогою призводить до хронізації інфекційного процесу в печінці. Несвідоме ставлення до свого здоров’я заважає вчасно поставити правильний діагноз, а відсутність клінічних проявів призводить до того, що у світі тільки 9 % людей знають про свій діагноз - вірусний гепатит В і 20% осіб - про діагноз  вірусний гепатит С. Тому тема цьогорічного Дня боротьби з ВГ 2020 - Find the Missing Millions, а цьогорічний слоган в Україні – «Знайди мільйон».

Тільки свідоме ставлення до свого здоров’я, праця на попередження захворювання, лабораторна діагностика  з максимальним охопленням населення допоможе взяти під контроль захворюваність на вірусні гепатити.

У Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами звертаємось до всіх черкащан із закликом: протестувати себе, своїх дітей, своїх рідних на вірусні гепатити!

Знаєш свій статус – убезпечиш себе та інших від інфекційних вірусних гепатитів!

Ірина ШУЛЯРЕНКО, начальник відділу інфекційних хвороб, лікар-епідеміолог Черкаського обласного центру громадського здоров’я

Пресслужба УОЗ ОДА