Підлітковий алкоголізм – шлях у безодню…

За поширеністю вживання алкогольних і слабоалкогольних напоїв серед дітей та підлітків Україна посідає одне з перших місць у світі, спостерігається тенденція до зростання дитячого алкоголізму.

Підлітковий алкоголізм, за твердженням наркологів, має свою специфіку. Він пов’язаний з особливостями організму підлітка: несформованою нервовою системою, надзвичайно малою кількістю ферментів, які розщеплюють алкоголь, гормональними сплесками. Все це призводить до того, що під час сп’яніння переважає збудження, додається енергія, діти почуваються впевненими, дорослими. Внаслідок цього часто виникають немотивовані п’яні бійки, ранні сексуальні зв’язки та їх непередбачувані наслідки (ВІЛ/СНІД, венеричні хвороби, вагітність та ін.).

Вживання алкоголю дуже швидко викликає в несформованому дитячому організмі серйозні захворювання внутрішніх органів (печінки, серця, нирок та ін.), розвивається алкогольна токсична енцефалопатія, тобто, мозок пошкоджується алкоголем і, як наслідок, спостерігається відставання в психічному розвитку, знижується успішність у школі.

Потребує особливої застороги часте й систематичне вживання молодими людьми пива, що стало останнім часом дуже популярним. Європейські вчені з’ясували, що саме пиво та часте його вживання стають стартовим механізмом для розвитку у людини алкогольної залежності (пиво всмоктується у кров швидше, ніж горілка чи вино). Якщо при вживанні горілки пік сп’яніння наступає через 30-40 хвилин, то для любителів пива цей час скорочується до 10-15 хвилин, адже кількість спирту в пиві не така вже й мала. До того ж, при вживанні великої кількості пива, серце набуває велетенських розмірів («бичаче» або «пивне серце»). Те саме стосується і печінки – для того, щоб знешкодити велику кількість пива, починається її збільшення, розвивається «пивний» гепатит.

Що ж стосується слабоалкогольних напоїв – це не що інше, як етиловий спирт, змішаний з соком або газованою водою. Наркологи стверджують, що при їх поєднанні в організмі відбувається швидке потрапляння алкоголю в нервову систему, мозок. Швидко настає сп’яніння. Якщо ж врахувати, що нервова система підлітка ще несформована, то в нього спостерігається розгальмування всіх стримувальних систем психіки, внаслідок чого з’являється неадекватна поведінка, можливі невпорядковані статеві зв’язки, а по тому виникає ознака алкоголізму ІІ ступеню – алкогольна амнезія (випадіння пам’яті). Тобто, підліток не пам’ятає, що було з ним під час сп’яніння.

Шановні батьки! Пам’ятайте, що пристрасть до шкідливих звичок найчастіше буває у підлітків, які є особливо соціально вразливими. Тож, намагайтесь частіше спілкуватися зі своєю дитиною, бути в курсі її справ, щоб не допустити появи сумнівних друзів, разом плануйте проведення вільного часу. Стимулюйте участь вашої дитини в шкільній чи позашкільній громадській діяльності, спорті, музиці, підтримуйте здоровий спосіб життя та творчу активність. Якщо дитина має позитивні захоплення, то спеціальні заходи не потрібні. У таких дітей поява інтересу до алкоголю або наркотиків менш імовірна. Чим більше теплоти, доброти, довіри, позитивних емоцій та життєвих цінностей ви вкладете в дитину, тим кращими будуть ваші стосунки впродовж усього життя.

Пам’ятайте: щоб уникнути шкідливих звичок, потрібно свідомо задати інтенсивну роботу розуму дитини, її серцю й рукам. Своєчасне попередження вживання алкоголю та наркотиків більш ефективне, ніж робота з тими, хто потрапив в залежність від них.

Прес-служба УОЗ ОДА