Спалах кору в Україні триває!

       В Україні триває масштабний спалах кору – з початку спалаху (2017 рік) на кір перехворіло понад 115 тисяч українців, а з початку 2019 року на кір захворіло вже 57 тис. людей, 18 – померли. Ця інфекція відноситься до вакцинкерованих. Епідемії можна уникнути, якщо 95 % суспільства будуть мати щеплення. Щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця й туберкульозу є обов’язковими. Інші обов’язкові щеплення встановлюються за віком, професійними ознаками та епідемічними показаннями. Перелік обов’язкових профілактичних  щеплень та оптимальні строки їх проведення визначені Календарем профілактичних щеплень. Терміни введення, послідовність, інтервали та комбінації вакцин науково обґрунтовані, їх виконання допоможе сформувати стійкий імунітет до інфекції, профілактувати клінічні ускладнення.

       Вакцини – це профілактичні лікарські засоби, які вимагають спеціальних умов зберігання в холодильнику (+2ºС - + 8°С). Якщо пацієнти бажають провести вакцинацію препаратами, які не входять в перелік закуплених за кошти Держбюджету, вони можуть самостійно придбати вакцини в спеціалізованих аптеках і подбати про особливі умови зберігання та доставки до пункту щеплень. Аптечний заклад повинен надати чек на придбання, сертифікати виробника та гарантувати дотримання умов зберігання вакцини.

       Щеплення – відповідальний і важливий крок в житті малюків і їх батьків, тому до нього треба підійти виважено й свідомо. Вакцинація проводиться тільки в щеплювальних пунктах після огляду лікаря. Після опитування, огляду й термометрії лікар дає дозвіл на імунізацію пацієнта. В процесі опитування батьками або іншими законними представниками дитини оформлюється «Інформована згода… на проведення щеплення або туберкулінодіагностики». Процедуру щеплення проводить спеціально підготовлений медичний персонал, який володіє навичками введення імунобіологічних препаратів. Медичні працівники, які проводять процедуру щеплення, повинні інформувати пацієнтів про вакцину, її виробника, ознайомити з інструкцією до препарату, попередити про побічні реакції, які можуть розвинутись після введення та дати настанови щодо дій батьків у післявакцинальному періоді (годування, перебування на свіжому повітрі, питний режим, проведення гігієнічних процедур). Після проведення щеплення необхідно перебувати під медичним наглядом не менше 30 хвилин. Інформація про щеплення вноситься в медичну документацію.

       Вакцини, якими проводяться щеплення в лікувально-профілактичних закладах, зареєстровані в Україні, сертифіковані та мають повний пакет документів, який підтверджує їх безпечність і якість. На вимогу батьків медичні працівники щеплювальних пунктів мають надати ці документи. Вакцини, якими щеплять дітей і дорослих за Календарем, закуплені за кошти Державного бюджету – безкоштовні, щеплення проводяться безоплатно.

       Якщо у пацієнта є медичні протипоказання до щеплень, особа направляється на спеціально створену комісію при закладі охорони здоров’я. Комісія протокольно оформлює медичний відвід і надає рекомендації про можливість проведення щеплень в конкретному випадку.

       Питання щодо організації та проведення щеплень можна задати своєму сімейному лікарю, терапевту чи педіатру. Спілкування з вашим лікарем – це не лише отримання рекомендацій щодо лікування, а й запобігання хворобам, перехід на здоровий спосіб життя.

       Пам’ятайте, щеплення – це ваш надійний захист, який допоможе зберегти здоров’я!

 

Прес-служба УОЗ ОДА