Вірусні гепатити

Повідомлення про помилку

Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters в drupal_get_feeds() (рядок 394 із /var/www/oblzdrav/www/includes/common.inc).

 

Вірусний гепатит – запальний процес тканин печінки, що викликається вірусами. На даний момент відомо велику кількість вірусів, що спроможні викликати вірусний гепатит. Найбільш відомі це гепатит А, В, С, D, E, F, G та TTV.

Хронічні захворювання печінки, серед яких вірусні гепатити В і С, входять до числа десяти основних причин смертності в світі. Близько 170 млн. людей страждає на гепатит С і близько 350-400 млн. – хворіє на вірусний гепатит В. Вони являються базовою причиною виникнення цирозу та раку печінки, від яких щорічно помирає близько 1,5 млн. людей.

Щорічно, 28 липня, відмічається Міжнародний день боротьби з гепатитом. Він направлений на підвищення обізнаності про це захворювання, об'єднує громадські та благодійні організації, пацієнтів, медичних працівників, владу, промисловість і громадськість в рішучих діях по підвищенню значимості боротьби з вірусними гепатитами в усьому світі. В 2019 році він проходитиме під гаслом „Знайдемо втрачені мільйони (Find The Missing Millions)” ціллю якого буде підвищення рівня інформованості серед населення, покращення діагностики, полегшення доступу до медичної допомоги, так як близько 70% людей, що живуть з вірусним гепатитом, до сих пір не знають про свій діагноз.

Гепатит А – це хвороба печінки, яка може протікати як в легкій, так і в тяжкій формі. Вірус гепатиту А (HAV) передається при вживанні брудних продуктів харчування і забрудненої води або при прямому контакті з інфікованою людиною. Ризик інфікування гепатитом А пов'язаний з відсутністю безпечної питної води та поганою санітарією і гігієною (наприклад брудні руки). Епідемії можуть мати вибуховий характер і наносити значні економічні збитки. Практично всі люди повністю одужують від гепатиту А з розвитком пожиттєвого імунітету. Гепатит А не має хронічної форми. Однак незначний відсоток людей, інфікованих вірусом гепатиту А, може померти від блискавичної форми гепатиту. Інкубаційний період становить зазвичай 14-28 днів. В клінічній картині захворювання відмічається: підвищення температури тіла, загальну слабкість, в'ялість, зниження апетиту, діарею, нудоту, блювання, важкість в животі, потемніння кольору сечі та жовтяницю, але наявні також і безжовтяничні форми. Не у всіх інфікованих людей проявляються всі ці симптоми. Лікування гепатиту А зазвичай симптоматичне. Для профілактики гепатиту А існує безпечна та ефективна вакцина.

Гепатит В є вірусною інфекцією, що вражає печінку та має як гостру, так і хронічну форми. Згідно розрахунковими оцінкам ВООЗ, 257 млн. людей мають хронічний гепатит В. Це захворювання є серйозним фактором професійного ризику для працівників медичної сфери. Вірус гепатиту В передається в результаті контакту з кров'ю чи іншими біологічними рідинами інфікованої людини (при пологах від матері до дитини, при повторному використовуванні шприців та голок, нестерильного медичного інструментарію, татуюванні тощо, статевих контактах, особливо серед чоловіків що мають секс з чоловіками, працівників секс-індустрії, людей, що мають хаотичні незахищені статеві контакти). Інкубаційний період становить в середньому 75 днів, але має змогу варіювати від 30 до 180 діб. Клініка захворювання: більшість людей не відмічають жодних симптомів під час гострої стадії інфекції, однак у деяких людей хвороба протікає гостро з симптомами, що продовжуються декілька тижнів, а то і місяців. Жовтяниця очей та шкіри, темна сеча, загальну слабкість, підвищена втомлюваність, ломота та біль в суглобах, нудота, болі, порушення стулу, дискомфорт та біль в животі. Для гострого гепатиту В специфічного лікування немає, тому лікувальний процес направлений на симптоматичне лікування, дотримання раціонального харчування. Хронічний гепатит В лікується за допомогою специфічних противірусних препаратів. Лікування може сповільнити розвиток цирозу, зменшити ризик раку печінки, покращити якість та тривалість життя пацієнта. ВООЗ рекомендує використовувати препарати: тенофовір, ламівудин, ентекавір. Існує вакцинація проти гепатиту В. Її ефективність для попередження інфікування та розвитку хронічного захворювання, а також раку печінки внаслідок гепатиту В складає близько 93-95%.

Гепатит С – хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту С та може мати гостру та хронічну форму гепатиту. В усьому світі, по даним ВООЗ, від хронічного гепатиту С страждає близько 70 млн. людей. У значної кількості цих людей розвинеться цироз чи рак печінки. Близько 400 тис. осіб по всьому світу щорічно помирає від гепатиту С та його наслідків. Вірус передається з кров'ю. Інфікування може статися при вживання ін'єкційних наркотиків, наданні медичної допомоги при переливанні неперевіреної крові та її продуктів, проведення медичних та косметологічних маніпуляцій нестерильним інструментарієм. ВГС передається також статевим шляхом і від матері до дитини, однак ці види передачі є рідкісними. Інкубаційний період становить від 2 тижнів до 6 місяців. Близько 80% всіх пацієнтів не мають жодних симптомів. У осіб з гострим гепатитом відмічається поява високої температури, підвищена втомлюваність, зниження апетиту, нудота, блювання, дискомфорт в животі, біль у суглобах та жовтяниця склер та шкіри. Приблизно 15-45% інфікованих осіб спонтанно позбуваються вірусу протягом 6 місяців після зараження, без лікування. У інших 60-80% – розвивається хронічна інфекція ВГС. Лікування від хронічного гепатиту С існує і щорічно модернізується, що дає досягти максимального ефекту. За допомоги сучасних противірусних препаратів можливо вилікувати понад 95% людей з ВГС і таким чином знизити ризик розвитку цирозу та гепатокарциноми, але доступ до діагностики і лікування все ще залишається низьким в більшості країн світу. На теперішній час вакцини від гепатиту С не існує.

Гепатит Е – хвороба, що викликається вірусом гепатиту Е. Щорічно відмічають близько 20 млн. випадків інфікування ВГЕ. За оцінками ВООЗ, у 2016 році гепатит Е став причиною близько 44 тис. летальних випадків. Передача вірусу відбувається фекально-оральним шляхом, головним чином через контаміновану воду. Інкубаційний період становить від 2 до 10 тижнів. Гепатит Е має типові ознаки та симптоми, характерні вірусному гепатиту. Зазвичай інфекція самовиліковується, проходить за 2-6 тижнів і не потребує особливого лікування. У деяких випадках гострий гепатит Е може протікати в тяжкій формі і приводити до ризику смерті. Гепатит Е виявляється по всьому світу, але найбільша його поширеність має місце в країнах східної та південної Азії. У Китаї було розроблено та отримано ліцензію на вакцину для профілактики вірусного гепатиту Е, але на теперішній час вона не є доступною повсюдно.

У Черкаській області на базі КНП „Черкаська міська інфекційна лікарня” функціонує гапатологічний кабінет, який веде реєстр хворих, що мають вірусний гепатит В і С, займається призначенням лікування пацієнтам за кошти державного бюджету та здійснює нагляд за такими пацієнтами. Станом на 01.06.2019 у зазначеному реєстрі перебувають на обліку 499 осіб, що мають гепатит В, та 1798 осіб, що мають гепатит С, а також 50 осіб, що мають гепатит В+С. У 2019 році гепатологічним кабінетом було отримано 58 курсів противірусного лікування за бюджетний кошт (препарати; «майгеп» + «майдекла»; «вільвіо» + «вірелакір») та 24 курси гуманітарної допомоги (препарат «епклюза») для лікування гепатиту С. Також було отримано 224 таблетки препарату «зефікс» для лікування гепатиту В. На лікарських консиліумах було оглянуто і призначено лікування 82 хворим. Також в найближчому часі очікується отримання курсів лікування для пацієнтів, що мають хронічний гепатит С у кількості: 67 курсів препарату «ледвір» та 61 курс препарату «майхеп ALL».

Гепатологічний кабінет працює щоденно, крім вихідних та святкових днів, з 8:00 до 16:00 за адресою: вул. Самійла Кішки, 210/1, м. Черкаси.