Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

З метою активізації діяльності щодо запобігання виникненню і поширенню захворювання на туберкульоз наказом Президента України від 22.02.2002 за № 290/2002 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/290/2002#Text) щорічним Всеукраїнським днем боротьби із захворюванням на туберкульоз було  встановлено 24 березня.

Туберкульоз на сьогодні є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, а й в усьому світі. Це інфекційне бактеріальне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу, яка найчастіше вражає легені. Захворювання передається краплинним шляхом від людини до людини.

Більшість українців вважає, що туберкульоз — це хвороба безпритульних або людей з нарко- чи алкозалежністю. Натомість, щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювань і лише 8-10% з них — у соціально-незахищених громадян.

 Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, в сирому молоці хворої на туберкульоз корови.

Мікобактерія не переносить дії сонячного опромінення, активного хлору та дезінфектантів.

За ранньої діагностики (на початкових формах туберкульозу) більше шансів на повне одужання. Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей.

Будьте уважними до себе і при будь яких проявах погіршення стану здоров`я негайно звертайтеся до сімейного лікаря. Занепокоєння мають викликати:

 • Кашель, що продовжується більше ніж 2-3 тижні;
 • Наявність крові у мокроті, що виділяється при кашлі;
 • Підвищена температура тіла більше 5-7 днів;
 • Задуха;
 • Погіршення або відсутність апетиту;
 • Раптове схуднення.

Серед методів профілактики туберкульозу варто відмітити:

 1. Здоровий та фізично активний спосіб життя.
 2. Дотримання правил особистої гігієни (особливо при спілкуванні з хворими людьми).
 3. Здорове, збалансоване харчування.
 4. Регулярні (1 раз на рік) профілактичні медичні огляди з флюорографічним обстеженням.
 5. Вакцинація і ревакцинація вакциною БЦЖ

 

За матеріалами "Черкаський обласний центр громадського здоров'я Черкаської обласної ради"