Які вакцини є в Україні і що робити, якщо у медзакладі їх немає

В Україні за кошти державного бюджету закуповують вакцини, які зараховані до Національного календаря щеплень. Це вакцини від 10  інфекційних хвороб: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту і хіб-інфекції. Усі вакцини, необхідні для імунізації згідно з Календарем щеплень, наявні в країні.

Календар профілактичних щеплень /sites/default/files/images/kalendar_shcheplen_2018_1.png визначає найоптимальніший час уведення вакцин для ефективнішого захисту дітей від інфекційних хвороб, тому важливо, щоб дитина отримала щеплення вчасно. У разі вакцинації проти деяких інфекцій формується довічний імунітет, приміром, після введення двох доз вакцини від кору, паротиту, краснухи. Імунітет проти дифтерії, правця зберігається впродовж 7–10 років. З цієї причини необхідне повторне щеплення, щоб запобігти цим захворюванням — ревакцинація. Дорослим кожні 10 років варто повторювати процедуру від правця та дифтерії. 

Через зростання кількості хворих на кір, скасовані всі вікові обмеження для безоплатної вакцинації від кору, паротиту та краснухи. Відтепер зробити щеплення безоплатно можуть дорослі будь-якого віку. Також в умовах спалаху дозволили вакцинувати немовляти від шести місяців. У цьому випадку дозу вакцини вважають «нульовою», подальші планові щеплення потрібно проводити за Календарем профілактичних щеплень. 

Де можна отримати щеплення

Щеплення, за державний кошт, проводять у закладах охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу. Це заклади, в яких працюють терапевти, педіатри та сімейні лікарі. Вакцинуватися можна у:

  • дитячих і дорослих поліклініках (центрах первинної медико-санітарної допомоги);
  • амбулаторіях
  • фельдшерсько-акушерських пунктах.

Зробити безоплатне щеплення можна у комунальних («державних») закладах охорони здоров’я та приватних клініках лікарів-ФОП, які уклали договір з НСЗУ.

Що робити, якщо у закладі немає потрібної вакцини

Якщо у вашому медзакладі немає потрібної вакцини:

  1. Зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини
  2. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області: http://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja

Залишок вакцин у вашій області можна перевірити у таблиці. Дані оновлюються щомісяця.

Вакцинація від хвороб, що не включені у календар профілактичних щеплень

В Україні також можна вакцинуватися від хвороб, які не зараховані до Календаря профілактичних щеплень, наприклад, від грипу, гепатиту А, вірусу папіломи людини, пневмококу, менінгококу тощо. Вакцини проти таких інфекцій пацієнти можуть придбати за власний кошт у аптеках або приватних медзакладах. Отже, щеплення в Україні можна отримати як в комунальному медзакладі, так і  у приватному. Важливо, щоб дитина і ви були вчасно захищені від хвороб.

                                                                                                                                                За інформацією МОЗ України