Зупинимо туберкульоз!

       Всесвітній день боротьби проти туберкульозу, проголошений за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щорічно відзначається 24 березня, адже саме в цей день у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу – туберкульозну бацилу, що стало першим кроком на шляху діагностування та лікування небезпечного захворювання.

       Метою Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу та зусилля з ліквідації цієї хвороби. Організації й країни, що борються проти туберкульозу, проводять цей День з метою привернення уваги до масштабів цієї хвороби та способів її профілактики й лікування.

       У травні 2014 року Всесвітня асамблея охорони здоров’я (м. Женева, Швейцарія) схвалила Глобальну стратегію «Покласти край ТБ» на період 2016-2035 рр., головним завданням якої є звільнення світу від ТБ з досягненням нульового рівня захворюваності, смертності та страждань від цієї недуги. Одне з завдань в галузі охорони здоров’я в рамках прийнятих Цілей в галузі сталого розвитку полягає в тому, щоб до 2030 року покінчити з епідемією туберкульозу.

       Питання протидії туберкульозу в Україні є одним з пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я та соціального розвитку. Особливо загрозливим є несвоєчасне звернення хворих по медичну допомогу, пізнє виявлення туберкульозу, поєднаних форм ВІЛ/ТБ, що зумовлює високий рівень смертності та є результатом відсутності комплексного підходу до поєднання профілактичних і лікувальних програм на державному й регіональному рівнях в єдину ефективну систему протидії.

       Одним з напрямків боротьби з туберкульозом є імунопрофілактика. Своєчасне щеплення захищає дитину від генералізованих форм туберкульозу.

       За національним Календарем, щеплення здорової дитини проводиться на 3-5 добу після народження. Введення живої вакцини формує імунітет. З метою раннього виявлення туберкульозу в дітей застосовується проба Манту. Дітям, яким не виповнилось 2 місяці, щеплення вакциною проти туберкульозу проводиться без проби Манту. Після двомісячного віку щеплення проводиться тільки після проби.

       У 2018 році відбулися зміни в національному Календарі України – на сьогодні ревакцинація вакциною для профілактики туберкульозу в нашій державі не проводиться.

       Вакцина для профілактики туберкульозу закуплена за кошти Державного бюджету, є безкоштовною; всі профілактичні щеплення в комунальних закладах і підприємствах проводяться на безоплатній основі.

       Захистити себе та свою дитину від туберкульозу – обов’язок кожної родини  та кожного медичного працівника. Тільки спільними зусиллями можна подолати небезпеку!

                                           

Пресслужба УОЗ ОДА